Jak wyglądają kwestie spadkowe, gdy zmarły nie pozostawił testamentu?
W przypadku, gdy zmarły nie pozostawił po sobie testamentu, dochodzi do ustawowego dziedziczenia spadku, a więc o tym, kto zostanie spadkobiercą decydować będą przepisy ogólne. W obliczu powyższej sytuacji, koniecznym będzie przeprowadzenie postępowania spadkowego. Osobą uprawnioną do przeprowadzenia postępowania jest każdy ze spadkobierców, pamiętać należy jednak o tym, iż postępowanie prowadzone może być wyłącznie przed sądem lub przed notariuszem.Postępowanie spadkowe przed sądem - co warto wiedzieć?
W przypadku podjęcia decyzji o przeprowadzeniu postępowania spadkowego przed sądem, należy złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku do sądu właściwego dla miejsca ostatniego miejsca zamieszkania osoby zmarłej. Wniosek powinien zawierać dane osobowe osoby składającej wniosek, a także wszystkich spadkobierców ustawowych oraz osoby zmarłej wraz z datą i miejscem jego śmierci. Ponadto, do wniosku składanego przed sąd rejonowy należy dołączyć następujące dokumenty: odpisy wniosku dla każdego z spadkobierców biorących udział w postępowaniu, odpisy skrócone aktów urodzenia spadkobierców bądź odpisy skrócone aktów ich małżeństwa jeśli zawarli oni związki małżeńskie, odpis skrócony aktu zgonu spadkodawcy, a także oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, o ile zostały one składane przed sądem przez spadkobierców. Po rozpatrzeniu wniosku, sąd stwierdza nabycie spadku, w którym ustala osoby dziedziczące wraz z wysokością ich udziałów w spadku.Kto dziedziczy po zmarłym, jeśli spadkodawca nie zostawił po sobie testamentu?
W pierwszej kolejności do dziedziczenia powołani w częściach równych zostaną małżonek i dzieci spadkodawcy. Zaznaczyć jednak należy, iż część spadku przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż ¼ całego spadku, a w sytuacji, gdy dziecko nie dożyje otwarcia spadku, do dziedziczenia dojdą jego zstępni. Gdy spadkodawca nie miał zstępnych, do dziedziczenia wspólnie z małżonkiem, który otrzyma połowę spadku, dojdą rodzice spadkodawcy w części po ¼ dla każdego z rodziców. Rodzeństwo spadkodawcy może dojść do dziedziczenia jedynie w sytuacji, gdy jedno z rodziców nie dożyje otwarcia spadku. W takim wypadku rodzeństwo przejmuje udział rodzica, a w razie niedożycia otwarcia spadku przez którekolwiek z rodzeństwa, jego udział w spadku przekazany zostanie jego zstępnym. Natomiast co z dziadkami? Dojdą oni do dziedziczenia po spadkodawcy jedynie w braku małżonka, zstępnych, rodziców, rodzeństwa oraz zstępnych rodzeństwa. Pamiętać należy także o dzieciach małżonka spadkodawcy, dojdą one do dziedziczenia dopiero w braku małżonka spadkodawcy oraz jego krewnych.Czy separacja ma wpływ na dziedziczenie po zmarłym?
Tak. W przypadku jeśli przed śmiercią małżonkowie pozostawali w separacji, małżonek spadkodawcy może dziedziczyć po zmarłym małżonku jedynie w przypadku, gdy został sporządzony ważny testament, w którym zostanie on powołany jako spadkobierca. Jednak w sytuacji, gdy nie sporządzono testamentu lub okazał się on być nieważny, małżonek ten nie będzie powołany do dziedziczenia.Jak nie przejąć długów po spadkodawcy?
Jedynym sposobem na nieprzyjęcie długów po spadkodawcy jest złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku przed sądem lub przed notariuszem. Oświadczenie należy złożyć w ciągu 6 miesięcy od dnia, kiedy spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania do dziedziczenia. W braku złożenia oświadczenia w terminie, przyjmuje się, iż spadkobierca przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, tj. jego odpowiedzialność za długi spadkowe zostanie ograniczona do wartości stanu czynnego spadku ustalonego w wykazie inwentarza bądź spisie inwentarza, który zostaje złożony przez spadkobierców, wykonawcę testamentu bądź zapisobiercę windykacyjnego przed sądem lub notariuszem. W przypadku złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku nie ma natomiast możliwości uchylenia się w całości od długów spadkodawcy. W takim wypadku można podjąć jedynie decyzję o przyjęciu prostym spadku , tj. bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe, bądź o przyjęciu ze wspomnianym wyżej dobrodziejstwem inwentarza, które pozwoli na ograniczenie odpowiedzialności za długi.Komu przysługuje uprawnienie do zachowku?
Prawo do zachowku przysługuje zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy. Mogą oni z tego prawa skorzystać w sytuacji, gdy spadkodawca pozostawi po sobie testament, w którym nie uwzględni ich jako spadkobierców. W tym wypadku, należeć się im będzie zachowek, o ile byliby oni powołani do spadku z ustawy. Podkreślić należy, iż prawo do zachowku przysługiwać będzie rodzicom spadkodawcy jedynie, gdy spadkodawca nie miał dzieci. Wysokość zachowku wynosi połowę wartości ustawowego udziału w spadku danego spadkobiercy. Natomiast w sytuacji, gdy osoby uprawnione do zachowku będą trwale niezdolne do pracy, wysokość zachowku wyniesie 2/3 wartości ich ustawowego udziału w spadku. To samo dotyczy osób małoletnich-dla nich także wysokość zachowku wyniesie 2/3 wartości ustawowego udziału w spadku.Od kogo można uzyskać wartość należnego zachowku?
W pierwszej kolejności wartości należnego zachowku żądać należy od spadkobierców. Do chwili działu spadku, odpowiedzialność spadkobierców z tytułu zachowku jest solidarna, natomiast po dokonanym dziale spadku, każdy ze spadkobierców odpowiada z tytułu zachowku do wysokości jego udziału w spadku. W sytuacji, gdy spadkobiercy nie są w stanie zapłacić całości należnego zachowku, o zapłatę wartości zachowku należy zwrócić się do osób, na których rzecz został uczyniony zapis windykacyjny. Warto jednak wiedzieć, iż osoby takie są obowiązane do zapłaty sumy zachowku jedynie do wysokości wzbogacenia się z tytułu dokonanego zapisu i odpowiadają one z tego tytułu solidarnie. Jeżeli roszczenie nie zostanie zaspokojone, bądź też w danym przypadku nie było zapisobierców windykacyjnych, osoba uprawniona do zachowku może żądać jego zapłaty od obdarowanego, który otrzymał darowiznę doliczaną do spadku. Warto podkreślić, iż do spadku nie dolicza się drobnych darowizn zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych oraz darowizn dokonanych przed więcej niż 10 lat od otwarcia spadku. Tak jak w przypadku zapisobierców, tak i w przypadku obdarowanych- mają oni obowiązek zapłaty tylko w granicach wzbogacenia powstałego wskutek darowizny. W przypadku wielości obdarowanych, obdarowany wcześniej ponosi odpowiedzialność dopiero, gdy uprawniony do zachowku nie może uzyskać pełnego zaspokojenia od obdarowanego później. We wszystkich przypadkach, osoby zobowiązane do zapłaty wartości zachowku odpowiadają tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej ich własny zachowek.Kiedy można dokonać podziału spadku pomiędzy osoby dziedziczące?
Podziału masy spadkowej można dokonać dopiero po otrzymaniu wydanego przez sąd postanowienia o nabyciu spadku lub notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia.W jaki sposób można odwołać testament?
Testament można odwołać w drodze sporządzenia nowego testamentu, bądź poprzez celowe jego zniszczenie lub pozbawienie cech niezbędnych do uznania jego ważności. Testament można także odwołać poprzez dokonanie w nim zmian, z których jasno będzie wynikała wola odwołania przez testatora poszczególnych postanowień.